Pozbawienie, ograniczenie i zawieszenie władzy rodzicielskiej
Kancelaria Rawa-Klocek& Partnerzy, prowadzi sprawy z zakresu pozbawienia, ograniczenia i zawieszenia władzy rodzicielskiej. Nasi specjaliści doradzają i prowadzą sprawy z należytą starannością i zapewniają indywidualne podejście do każdego Klienta.
W niniejszych sprawach, zajmujemy się przede wszystkim:
- wstępną analizą sprawy poprzedzoną rozmową z Klientem;
- sporządzaniem stosownych wniosków;
- reprezentacją klienta w postępowaniu.
W przypadku zainteresowania świadczeniem usług przez naszą Kancelarię, prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub za pomocą formularza zgłoszeniowego widniejącego na stronie.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej
Pozbawienie władzy rodzicielskiej może zostać orzeczone przez Sąd w stosunku do obojga rodziców jak i jednego z rodziców. Przepisy prawa, ściśle regulują przypadki, kiedy może dojść do pozbawienia władzy rodzicielskiej:
- wystąpienie trwałej przeszkody uniemożliwiającej wykonywanie władzy rodzicielskiej;
- nadużywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej;
- zaniedbywanie przez rodziców obowiązków względem dziecka.
Sprawy z zakresu pozbawienia władzy rodzicielskiej rozpoznaje Sąd opiekuńczy, niemniej jednak należy pamiętać, że Sąd może orzec w tym przedmiocie również wydając np. wyrok rozwodowy.
W przypadku ustania przyczyn przemawiających za pozbawieniem władzy rodzicielskiej, Sąd może zdecydować o przywróceniu władzy rodzicielskiej. Należy pamiętać, że jeżeli sytuacja rodzinna oraz wystąpienie określonych przesłanek i okoliczności za tym przemawiają, to Sąd w pierwszej kolejności może orzec o zawieszeniu władzy rodzicielskiej.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej
Władza rodzicielska może zostać ograniczona, jeżeli przemawia za tym dobro dziecka. Z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej może wystąpić każdy z rodziców, a wniosek taki wolny jest od opłat sądowych.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej może polegać na:
- poddaniu wykonywania władzy rodzicielskiej pod dozór kuratora;
- zobowiązanie rodziców do określonego postępowania;
- skierowaniu dziecka do odpowiedniej placówki, która sprawuje opiekę nad dziećmi;
Ograniczenie władzy rodzicielskiej, może wiązać się również z zarządzeniem o zabraniu dziecka z domu rodzinnego i umieszczenia w placówce wychowawczej lub rodzinie zastępczej.
Nawet jeżeli władza rodzicielska została ograniczona, Sąd może orzec o jej przywróceniu, jeżeli ustaną przesłanki i okoliczności przemawiające za jej ograniczeniem. Sąd każdorazowo bierze pod uwagę dobro dziecka.
Zawieszenie władzy rodzicielskiej
Zawieszenie władzy rodzicielskiej następuje w przypadku, gdy istnieje przeszkoda uniemożliwiająca wykonywanie władzy rodzicielskiej pod warunkiem, że jest to przeszkoda przemijająca.
Zawieszenie władzy rodzicielskiej nie wiąże się z utratą uprawnień do wykonywania władzy rodzicielskiej, ale nie mogą one być przez oznaczony czas wykonywane.
Decyzja Sądu w tym zakresie jest uznaniowa, niemniej jednak Sąd bierze pod uwagę w szczególności dobro dziecka, okoliczności sprawy. W przypadku ustania przyczyny sąd wydaje orzeczenie o uchyleniu zawieszenia władzy rodzicielskiej.